Case studies: video cover na FB, aneb představení značky na zlatém podnose

Nedávno se objevila na Facebooku možnost přidávat video do coveru profilu stránky. Video běží po zobrazení stránky automaticky ve smyčce. Což ve výsledku znamená, že návštěvník se po prokliku na FB stránku minimálně na chvíli pozastaví a dívá se, co to tady na něj vyjelo. Je to jedna z atraktivních forem jak návštěvníkovi během chvíle předat obecné info o stránce, jako co dělám/e, jaké produkty nabízím/e, apod. Mělo by být úderné, stručné a v neposlední řadě zábavné.

Zde přikládám ukázku toho, jak video covery pro Facebook dělám pro své klienty já. Tento je konkrétně pro MOJEKOLO.cz.

1. Scénař

Mělo by mít opět hlavu a patu. Něčím začít a něčím skončit. Nejlépe to vše zabalit a odvyprávět jako příběh. Lidé totiž milují příběhy. Zvláště pokud příběh za vaší značkou je silný a zajímavý. Zahrajme si tak chvíli na scénáristu. V této fázi beru tužku a papír a skládám stručný scénář pro následující kroky. Je to rychlejší než to hned ze startu skládat v počítači.

 .

2. Příprava podkladů a grafický návrh

Jakmile mám jednotlivé kousky skládačky načrtnuty, přecházím na počítač. Celý video cover se dá samozřejmě udělat ve video editoru. Já osobně jsem však zvyklý věci prvně nadesignovat v InDesignu, kde pracuji taj 10x rychleji, než ve zmíněném video editoru a poté až přejít do video editoru Premiere PRO. Postupuji tedy následovně. Vytvořím nový dokument o rozměrech 851×315 px – velikost FB coveru. Podle svého stručného “scénáře” začnu designovat jednotlivé snímky. Výhodou InDesignu je, že se na všechny snímky se ještě můžeme podívat jako na celek a doladit přechody, tak aby na sebe hezky myšlenkově navazovaly.

.

.
3. Export pro video editor

Jakmile se dostanu do fáze, kdy už mám nedesignováno a jednotlivé snímky mi ladí s ostatními, tak se vrhám na export podkladů pro video editor. Abych mohl jednotlivé grafické prvky rozpohybovat v editoru, je třeba každý prvek vyexportovat jako obrázek na průhledném pozadí. To znamená, že ve vrstvách si skryji vše, krom například nadpisu a ten vyexportuju jako nadpis-1.png. Takto postupuji u všech prvků až ve finále z jednoho snímku mám 5-6 obrázků. Nutno dodat, že vše exportuji v rozlišení 150ppi. U klasických 72ppi nebylo finální video na Facebooku vůbec ostré.  .

 

.

4. Tvorba videa a animování

Jednotlivé snímky naimportuji do Premiere PRO a poskládám je zpět, tak jako jsem je měl v InDesignu. S tím, že nyní mám možnost obrázky rozpohybovat a naanimovat, aby to bylo atraktivní a jednotlivé informace vyskakovaly postupně. Je to asi časově nejnáročnější část celé práce. Jakmile mám hotovo, celý projekt vyexportuji do .MP4 formátu v nejvyšší kvalitě a nahraji jej na Facebook cover.

.

TIP: Na samotný konec stopy videa v editoru přidejte kousek videa ze začátku. Budete tak moci hezky zakončit celé video a plynule navázat na nový začátek. Proč? Protože Facebook vaše video pouští ve smyčce. A pokud chcete docílit toho, aby video jelo jako po másle bez škobrtnutí, nějaká zakončující animace se více než nabízí. Všimněte si u videa níže, že sice můj konec videa vypadá, jako konec videa, který podtrhávám brandem, ale opak je pravdou. Logo MOJEKOLO končí na stejné pozici, jako začíná celé video. Tudíž mi to celé plynule z konce navazuje na nový začátek.
.
Výsledek celé práce je následující.

Líbilo se?

Prozatím jste článek neohodnotili

Diskuze