Zhodnocení roku 2018

Koncem roku 2017 jsem se rozhodl dát výpověď v zaměstnání a posunout se na novou metu, pracovat sám na sebe. Můj vůbec první rok na volné noze utekl jako voda a rád bych se s vámi podělil o své úspěchy a neúspěchy, které mě během toho roku potkaly. Zároveň lehce nastřelím cíle, za kterými se chci letos vydat.

 

Práce pro klienty

Grafika na zakázku tvořila základ mého působení na volné noze. Ze startu roku jsem hodně pracoval pro Schindler spol. s.r.o., kde jsem dával dohromady kompletní vizuální identity několika značek a zpracovával řadu marketingových kampaní. Moc mě spolupráce baví, protože firma má velmi schopné a přátelské marketingové oddělení, se kterým je radost spolupracovat. Druhou polovinou roku, kdy se nám společnými silami podařilo nastavit vizuály značek, práce trochu ubylo. Dostal jsem tak trochu prostoru pracovat i pro jiné klienty, kteří začali „bušit na dveře“.

 • AZUB BIKE – Zpracovával jsem inzerci na celý rok do časopisů a magazínů, kde AZUB inzeruje své velkoobchodně zastoupené značky. Byla to tak trochu srdcovka, protože donedávna jsem zde pracoval a velmi se mi náplň podnikání a produkty, které kluci z AZUBu dělají, líbí.
  .
 • Herbářka – Moc fandím lidem, co chtějí dělat to co je baví. Obzvláště když se jedná o téma zdraví a zdravého životního stylu. Jsem moc rád, že jsem mohl Marcelce Migotové pomoct s vizuálem připravovaného e-shopu a tištěnými grafickými výstupy.
  .
 • Sting – Pomoc s grafikou pro tištěné výstupy opavské pobočky Sting. Opět se jednalo vždy o perfektní spolupráci, takže panu Pospíšilovi tímto moc děkuji.
  .
 • Change Cycling – S Lukášem jsem se potkal u výše inzerovaného klienta Schindler spol., kde působí jako obchodní zástupce. Když Lukáš poptával grafické práce, ihned jsem se toho chopil a spolupráce vyrostla až k tvorbě osobního webu a rozvoj jeho značky Change Cycling. Jednalo se o příjemnou a motivující spolupráci, díky za to!
  .
 • BEWIT – Osobně pro mě objev roku. K firmě jsem se dostal skrz vlastní zkušenost s jejími produkty, které mě chytly za srdce. Krom toho, že s nimi spolupracuji jako obchodní zástupce (o tom více později), tak jsem Jirkovi Černotovi pomáhal s tvorbou jednotných sad bannerů pro PPC kampaně. Ať už se jednalo o kontakt s Jirkou, nebo dalšími zaměstnanci BEWIT, vždy to bylo na jedničku s hvězdičkou.
  .
 • Tomáš Koníček – Tvorba vizitek a samolepek. Moc děkuji za spolupráci.
  .
 • Studio regenerace a zdraví – Mamka si s kolegyněmi otevřela masážní studio. Mým úkolem tedy bylo vytvořit logo, firemní identitu a zpracovat řadu tištěných výstupu a výstupů pro online marketing.

 

Přešlap roku

Výše jste si mohli přečíst výčet spolupráci, které byly jedním slovem skvělé ve všech ohledech. Ovšem potkala mě jedna spolupráce, která nevyšla a byla chvílemi tak trochu boj.

Firmu zde nebudu jmenovat, ovšem oslovila mě relativně velká firma, jeden z největších distributorů stavebního dřeva v kraji. Úvodní schůze s majitelem a asistentkou se kterou jsem později komunikoval, vypadala velmi slibně. Tak jako mnou první dodané zkušební grafické koncepty, které se líbily a na základě kterých jsme se rozhodli spolupráci odstartovat. Jak bývá zvykem svou práci průběžně posílám a konzultuji a byl jsem rád, že výstupy vždy až na pár drobností byly pro firmu ok. Ovšem pak to přišlo. Z ničeho nic obrácení o 360 stupňů a totální odseknutí spolupráce. Na takový přístup jsem nebyl moc zvyklý, jelikož když něco nesedí, většinou se na tom pracuje, aby to sedělo. Pozadí problému, proč to dopadlo, jak to dopadlo neznám. Konec spolupráce. Z přístupu firmy jsem byl trochu zklamaný, jelikož jsem od spolupráce očekával trošku více. Ovšem co mi nedalo pár nocí spát, tak to byl chladný přístup, co se týče proplacení grafiky, co byla po zkušebním kole objednána, schválena a dodána. Nakonec to dopadlo dobře a faktura byla proplacena, ovšem stálo to řadu emailu, volání a dožadování se svého nároku. V jednu chvíli jsem měl už chuť si objednat právní pomoc. Ale jak píší, nakonec to nějak relativně dobře dopadlo, firma dostala svým závazkům a pro mě je to jen a jen dobrá zkušenost.

 

Soukromé projekty

Jelikož mám řadu zájmů a baví mě krom grafiky i marketing, mám řadu svých aktivit, kterými si rozšiřuji obzory a buduji svůj další příjem. Ať už se jedná o ten finanční, nebo další zakázky pro klienty, kteří se mnou rezonují – stejné záliby, podobné pohledy na svět přitahují stejně naladěné lidi.

 • Osobní weby a blog – Spustil jsem během roku osobní web zaměřený na grafiku a web zaměřený na focení. Jedná se vedle sociálních sítí o mé hlavní marketingové nástroje, jak získávám nové zakázky a klienty. Tudíž priorita byla a je i do budoucna jasná…
  ,
 • Mikrodobrodružství.cz – Cestování je má velká vášeň, ovšem konkurence v tomto odvětví je obrovská. Až koncept mikrodobrodružství mě motivoval založit úzce specializovaný web. Rok 2018 byl rokem kdy jsem překopal koncept webu a postavil jej na komunitě. Začal jsem zároveň s kamarádem Jirkou pracovat na kvalitním obsahu a pravidelnosti přidávání. Vše trošku narušoval nedostatek času, takže ne vždy se dařilo pravidelnost držet. Ovšem rozšiřující se fanouškovská základna a rostoucí návštěvnost webu je rozhodně úspěch.
  ,
 • BEWIT – Jak jsem psal výše. Osobní zkušenost a totální nadšení z produktů této firmy mě dovedlo ke spolupráci v několika rovinách. Zde se budu zaobírat tou obchodní… Čistě ze sdílení osobního nadšení a poznatků na sociálních sítích, pár osobních rozhovorech, vyvolalo v mém blízkém okolí o produkty velký zájem. A tak jsem několik těchto poptávek zprostředkoval. Jelikož produkty této firmy mě/*nám dávají velký smysl, je možné si tím něco přivydělat, rád bych využil svých schopností k rozšíření této problematiky a produktů i širší veřejnosti.
  .

  *nám – Do projektu bych rád zapojil svou přítelkyni Helču, která se věnuje zdravému životnímu stylu a má bohaté zkušenosti s chemií ze školy – VŠCHT obor analýzy potravin a výživy. Tak samo jako já, je z produktů BEWIT nadšená. Bližší výzkum kvality olejů, prohloubení znalosti problematiky a vhodné doporučování olejů, propojení s její klientskou praxí… To jsou jen drobečky toho, co může do projektu vnést.

 • Cykloturistika – externí redaktor, tvorba článků, rozhovory, fotografie. Cestování a kola. Propojení dvou srdcových záležitostí mě dodává neskutečně moc energie a radosti. A pomáhá rozvíjet schopnost psát.

 

Cestování

Cestovat se mi v roce 2018 rozhodně dařilo. Viděl jsem toho opravdu mnoho. A vůbec cestování je jedním z důvodů, proč jsem na volnou nohu přecházel. 20 dní volna v zaměstnání mě prostě nestačilo… Když vezmeme v potaz, že občas člověk potřebuje volno i během roku. Nejen na cestování…

Ve zkratce, kde jsem všude byl:

 • Slovinsko – roadtrip autem okolo Slovinska – 14 dní
  .
 • Itálie – bajkování v Livignu – 7 dní
  .
 • Vietnam – roadtrip na motorkách Jižním Vietnamem – 19 dní.

 

Co chystám v roce 2019?

Ve zkratce jaké jsou plány na letošní rok.

 • Grafika – Pokračovat v úspěšně zajetých spolupracích s mými klienty a zvyšovat si svou odbornost v grafice a marketingu. A psát u toho tento blog.
  .
 • Focení – Více si práci zpestřovat také focením – získat další zákazníky a odběratele.
  .
 • Esenceprotebe.cz – Vybudovat komunitní specializovanou webovou stránku zaměřenou na esenciální oleje v blízké spolupráci s BEWIT. Skrz tento projekt informovat veřejnost o přínosu esenciálních olejů a jak je v běžném životě využívat. Vytvořit jednoduchý a srozumitelný e-book.
  .
 • Mikrodobrodružství.cz – Ztrojnásobit návštěvnost, udělat trička a kšiltovky, zvýšit příjem z affilate marketingu napojeného na tento web, tak aby alespoň pokryl provoz a náklady vynaložené na tvorbu obsahu.
  .
 • Dovednosti – Zlepšit své komunikační a prezentační dovednosti – videa na YouTube a Instagram, přednáška na Cyklocestování ve Frýdku-Místku.
  .
 • Helcerna.cz – Pomoct přítelkyni Helči udělat webovou prezentaci a blog. Spustit kurz a udělat e-book.

Líbilo se?

článek si celkem oblíbilo 2 lidí

Diskuze